top of page

 

Taies Farzanın 22 Ocak 2011 Cumartesi tarihli - Haberkonseyi.com daki yazısı

 

Türkiye’ye yerleşeli yaklaşık sekiz ay oluyor. Mesleğim olan oyunculuğun da etkisiyle sürekli gözlem yapıyorum. Gördüklerim arasnda beni şaşırtan olayları da dile getirmeden duramıyorum. Bu tavrımın beni iyi tanımayanlar tarafından çok da iyi karşılandığını söyleyemem. Önceleri pek farkına varmıyordum ama, zamanla anladım ki söylediklerim ukalalık olarak algılanabiliyor bazıları tarafından. Halbuki aslında tesbitlerimi dile getirmemin tek sebebi farklı yöntemleri ve yaşam biçimlerini anlatarak topluma yararlı olabilmek.

 

Bunlardan birtanesini sizlerle de paylaşmak istiyorum.


 

Programı merakla izledim

 

Geçen hafta benim de yakından ilgilendiğim Otistik çocuklar yararına Tohum Otizm Vakfı ve NTV tarafından hazırlanan “Biri Bana Anlatsın Özel” programını merakla izledim. Adından yola çıkarak konuyla ilgili uzmanların ağırlıkta olduğu, bizleri hem Otizm konusunda, hem de otizmli insanlara karşı olan davranışlarımız konusunda bilgilendirecekleri bir program olacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Sunuculuğunu Gülay Afşar ve Can Dündar’ın üstlediği programa Tohum Otizm Vakfı Başkanı Mine Narin, Tohum Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Bülbin Sucuoğlu, Sinema eleştirmeni Sevin Okyay, Kenan İmirzalıoğlu, Tuba Büyüküstün, Erkan Petekkaya, Beren Saat, Canel Elçin, Demet Evgar, Engin Altan Düzyatan ve Ajda Pekkan konuk olarak katıldılar. Birinci bölümden sonra otizmli Dr.Temple Grandin’in başarılı hayatını anlatan film gösterildi. Daha sonraki bölümlerde ise filmden yola çıkarak Otizm üzerine konuşuldu.

 

 

 

Tövbe... Tövbe...

 

Erkan Petekkaya’nın masaya vurarak “Allah korusun bizim çocuğumuz da otizmli doğabilir tövbe tövbe” demesi beni ve otizmli çocukların ailesini rencide etse de, değerli oyuncuların bu konuya karşı olan duyarlılığını takdir ediyorum. Eminim katılımlarıyla hayranlarının bağış yapmalarına vesile olmuşlardır. Dolayısıyla gece amacına ulaşmıştır.

 

Peki ya Otizm’le ilgili bilmemiz gerekenleri öğrendik mi? Bir tek uzmanın fırsat buldukça yaptığı açıklamalar toplumumuzdaki otizmlilere olan bakışımızı değiştirebildi mi? Onların karşısında nasıl davranmamız gerektiğini biliyor muyuz? Otizmli çocukları olan ailelere çocuklarıyla beraber toplum içine çıkabilmeleri için gerekli cesareti, rahatlığı ve güveni verebilecek miyiz? Onları toplumumuzun bir parçası olarak kabul edebilecek miyiz? Umarım.

 

 

 

Kaç çocuğun hayatı kurtulacak?

 

Toplanan 250bin TL belki birkaç çocuğun hayatını kurtarabilecek ya diğerleri? Ne yazık ki genelde “buna da şükür, hiç yoktan iyidir” demekle yetiniyoruz. İşte ben tam burda devreye girip diyorum ki, bu tür önemli toplumsal sorunları bir geceyle sınırlandırmayalım. Destek vermemiz için illa ki ünlü isimlere ihtiyacımız olmasın. Biz birlikte daha iyi yaşayabileceğimiz bir toplum için elele verelim. TRT Eğitim Kanalı açılıyor. Bu tür konularla ilgili eğitim programları talep edelim. Ağustos 2009 Cumhurbaşkanlığı Raporu’nda zihinsel engelliler ve ailelerinin eğitimi ve yaşam kaliteleriyle ilgili tespitler var, onların hesabını soralım. Yoksa sadece Tuba Büyüküstün ve Beren Saat’in özel sebeplerinden dolayı programa eşzamanlı katılmamış olmaları dedikodusuyla yetinmek zorunda kalacağız.

 

Bu arada çok merak ettim “Biri Bana Anlatsın Özel” programının reklam paraları kime gitti ? NTV otizmli çocuklar yararına Tohum Otizm Vakfı’na bağışlamış mıdır acaba, kimbilir?

bottom of page